14 Mart neden Tıp Bayramı olarak kutlanır?

Tıp bayramı hekimlerin bayram günü olarak kabul edilir. Her ülke ayrı bir tarih belirlemiştir. Örneğin Amerika’da 30 Mart 1842 anestezinin ilk kullanılışı olarak kutlanır ki bu cerrahinin gelişimini sağlayan en önemli devrimdir. Yada dünyada 23 Ağustos İbni Sina’nın (Avicenna) doğum günü olarak kutlanmaktadır, 

Bizde 14 Mart 1827 tarihinde İlk Tıp Fakültesi kurulmuştur, İstanbul'da Askeri bir tıp fakültesi olarak. Ancak 14 Mart 1919 tarihinden sonra tıp bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır. 

Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıktığı için 13 Kasım 1918 tarihinde Mondros bırakışması sonrası İtilaf Devletleri tarafından İstanbul işgal edildi.

 O dönemde tıp öğrencileri Askeri Üniforma ile dolaşıyordu, İtilaf devletleri komiserliği, askeri üniformalarını çıkartıp aynı zamanda subay olan bu öğrencilere çuval giymeyi zorunlu tutmuştu. Subay üniforması ile görüldükleri yerde aşağılanıyorlardı. 1906 senesinde yeni binalarına taşınmışlardı. Bugünkü Haydarpaşa askeri hastanesi, Haydarpaşa Devlet hastanesinde pratik eğitim yapıyorlar ve 17000 metrekare alanıyla zamanının en büyük tıp fakültesi olan Bu gün Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlük binası olarak kullanılan yerde eğitim görüyorlardı. Bu binanın girişinde görkemli iki kule vardır, içinde hali hazırda toplantı salonu olarak kullanılan yer mescid idi. Akşam namazı sonrası 13 Mart günü bütün tıp öğrencileri mescid de toplandılar. Aralarında kendilerini aşağılayan bu durumu tartışmaya başladılar.

İki görüş hakimdi, bir grup, itilaf devletlerinin yaptığı bu uygulamayı Sultan’a şikayet etmek istiyor ve bunu Sultanın engelleyeceğini düşünüyordu. İçlerinden Hikmet Bey (Hikmet Boran, Orhan Boran’ın babasıdır, bir dönem Milli Eğitim bakanlığı da yapmıştır) ise Sultan’ın da itilaf devletleri elinde esir konumunda olduğunu bir şey yapamayacağını, yakın zamanda Dahiliye Nazırını bile bir ingiliz çavuşunun durdurarak hakaret ettiğini, İstanbulun bazı bölgelerinde müslüman mezarlıklarını bile ziyaret için vize almak gerektiğini anlattı. Hep birlikte milli mücadeleye katılmalarını içeren ateşli bir konuşma yaptı. 

 

Tartışmalar sabaha kadar sürdü ve sonunda  oy birliği ile milli mücadeleye katılmaya karar verdiler ve gizlice anadoluya geçtiler. 

Sabahleyin Tıp Fakültesi binasının önündeki kulelerde alsancağımız İstanbul'u işgal eden bütün İtilaf Devletlerine meydan okur şekilde dalgalanıyordu. 

1919’dan beri 14 Mart ülkemizde tıp bayramı olarak kutlanmaktadır. Ruhları şad olsun. 


2 min read
Share this post

Diğer Yazılar